W 2025 roku mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą liczyć na szeroki wybór programów oferujących dofinansowanie wspierające ich rozwój, innowacyjność i konkurencyjność. W ramach Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 dostępne są programy grantowe dedykowane zarówno startupom technologicznym – o czym pisaliśmy w naszym przewodniku po dotacjach – jak i większym przedsiębiorstwom, które skupiają się na budowaniu swojej konkurencyjności oraz transformacji cyfrowej.
Poniżej przybliżamy trzy kluczowe programy dla MŚP: Ścieżka SMART, Promocja marki innowacyjnych MŚP oraz DIG.IT – granty na cyfryzację.
Kim są MŚP?
MŚP, czyli mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, to firmy zatrudniające mniej niż 250 pracowników oraz spełniające określone limity finansowe. Zgodnie z definicją przyjętą w Unii Europejskiej, przedsiębiorstwo zalicza się do sektora MŚP, jeśli:
- zatrudnia mniej niż 250 osób,
- jego roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub suma bilansowa nie przekracza 43 milionów euro.
W Polsce funkcjonuje ponad 2,3 miliona podmiotów należących do sektora MŚP. Wśród nich, według raportu Głównego Urzędu Statystycznego z 2024 roku, najliczniejszą grupę stanowią mikroprzedsiębiorstwa – 97,2%.
Z jakich programów mogą skorzystać przedsiębiorcy z sektora MŚP w 2025 roku?
Wśród dostępnych programów wsparcia warto zwrócić na trzy projekty, które odpowiadają na kluczowe wyzwania rozwojowe firm z sektora MŚP. Obejmują one zarówno wdrażanie innowacji, działania eksportowe, jak i cyfryzację procesów biznesowych. Poniżej przedstawiamy ich główne założenia i możliwości, jakie oferują przedsiębiorcom w 2025 roku.
Ścieżka Smart dla MŚP
Ścieżka SMART to sztandarowy program Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), który oferuje firmom wsparcie w formule modułowej – oznacza to, że przedsiębiorca może dobrać odpowiednie elementy projektu, dopasowując je do rzeczywistych potrzeb swojej firmy.
Projekt może składać się maksymalnie z siedmiu różnych punktów, których realizacja odbywa się linearnie co oznacza, że dany moduł jest kontynuacją innego lub nielinearnie czyli z modułów niezależnych od siebie.
W Ścieżce Smart możesz uzyskać wsparcie na projekt obejmujący:
- prowadzenie prac badawczo-rozwojowych,
- wdrożenie wyników prac B+R,
- rozbudowę infrastruktury badawczej,
- transformację cyfrową lub zieloną przedsiębiorstwa
- oraz internacjonalizację przedsiębiorstwa i podnoszenie kompetencji kadr.
Moduły obligatoryjne
Wnioski składane przez małe i średnie przedsiębiorstwa muszą uwzględniać jeden z dwóch obowiązkowych modułów: moduł B+R lub wdrożenie innowacji.
Projekt zgłaszany do modułu B+R powinien znajdować się na poziomie TRL 2-8 i może obejmować: badania przemysłowe (TRL 2-6) i prace rozwojowe (TRL 7-9).
Jeśli chcesz sprawdzić na jaki poziom gotowości technologicznej ma Twój pomysł zajrzyj do naszego artykułu:

Moduły fakultatywne
Dodatkowo, projekt może składać się z 5 opcjonalnych modułów, które dotyczą działań związanych z:
- budową lub rozbudową infrastruktury B+R,
- promocją produktów na rynkach zagranicznych,
- ochroną własności przemysłowej,
- podnoszeniem kompetencji kadr,
- zieloną i cyfrową transformacją przedsiębiorstw.
Dofinansowanie dla MŚP
W ramach Ścieżki SMART maksymalna wartość dotacji, o jaką mogą ubiegać się przedsiębiorcy to:
- 70 mln PLN w przypadku dużego przedsiębiorstwa,
- 50 mln PLN w przypadku MŚP.
Wysokość wsparcia zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz charakteru i zakresu planowanej inwestycji – każdorazowo uwzględniane są m.in. rodzaj działań, miejsce realizacji projektu oraz poziom innowacyjności.
Terminy zgłoszeń
Program został ogłoszony 26 marca 2025. Nabór wniosków do programu rozpoczął się 6 maja 2025 i potrwa do 26 czerwca 2025 do godz. 16:00.
Dokumentacja programu dostępna jest na stronie PARP.
Promocja marki innowacyjnych MŚP
Program Promocja marki innowacyjnych MŚP to kolejna inicjatywa w ramach FENG, wspierająca umiędzynarodowienie polskich firm technologicznych i innowacyjnych.
Celem programu jest zwiększenie rozpoznawalności polskich marek za granicą, poprzez umożliwienie przedsiębiorcom udziału w targach międzynarodowych, misjach gospodarczych czy kampaniach marketingowych.
Kto może się ubiegać o dofinansowanie
Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii została opublikowana lista wydarzeń targowych, na których będą organizowane stanowiska narodowe oraz lista 15 sektorów z największym potencjałem innowacji i eksportu zagranicznego, w które musi wpisywać się zgłoszony projekt:
- Sektor medyczny i farmaceutyczny.
- Sektor budowy i wykańczania budowli.
- Sektor elektroniki profesjonalnej, mikroelektroniki i fotoniki.
- Sektor zielonych technologii (w tym OZE, GOZ).
- Sektor IT/ICT.
- Sektor przemysłu kreatywnego.
- Sektor kosmetyczny.
- Sektor maszyn i urządzeń.
- Sektor meblarski.
- Sektor motoryzacyjny.
- Sektor pojazdów szynowych.
- Sektor statków specjalistycznych, jachtów i łodzi.
- Sektor wysokich technologii w obszarze bezpieczeństwa i towarów podwójnego zastosowania.
- Sektor lotniczo-kosmiczny.
- Sektor spożywczy.
Wnioski mogą przesyłać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terytorium Polski.
Dofinansowanie dla MŚP
Dofinansowanie dotyczy działań promocyjnych takich jak:
- udział wnioskodawcy w targach ze stoiskiem narodowym w charakterze wystawcy,
- udział wnioskodawcy w charakterze wystawcy w wybranych targach, w które wpisuje się projekt oraz produkty promowane w ramach projektu,
- wyjazdowe misje gospodarcze w celu odbycia spotkań z potencjalnymi kontrahentami, połączone z udziałem wnioskodawcy w targach w charakterze zwiedzającego lub seminariach/konferencjach branżowych w czasie trwania misji,
- kampanie promocyjne.
Środki przeznaczone na realizację projektów wynoszą łącznie 50 mln PLN.
Poziom dofinansowania wynosi 85% w przypadku kosztów podróży służbowych oraz do 50% dla pozostałych kosztów kwalifikowanych – w naborze nie określono minimalnej ani maksymalnej wartości dla tych wydatków.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
- koszty wynajmu, budowy i obsługi stoiska wystawowego,
- koszty rezerwacji powierzchni wystawienniczej,
- koszty podróży służbowych pracowników uczestniczących w targach lub misjach gospodarczych poza granicami Polski,
- koszty organizacji pokazów, prezentacji i degustacji w zakresie promocji marki produktowej
- koszty przygotowania i przeprowadzenia kampanii promocyjnej,
- koszty pośrednie – 7% kwalifikowalnych bezpośrednich kosztów projektu.
Terminy zgłoszeń
Konkurs został ogłoszony 8 kwietnia 2025. Wnioski można składać od 13 maja do 24 czerwca 2025 roku.
Dokumentacja programu dostępna jest na stronie PARP.
DIG.IT – granty na cyfryzację dla MŚP
DIG.IT to program grantowy realizowany w ramach programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Skierowany jest do mikro i małych przedsiębiorstw z sektora przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu.
Podstawowym celem projektu jest wsparcie cyfrowej transformacji przedsiębiorstw poprzez granty na zakupienie i wdrożenie rozwiązań IT. Wsparcie przeznaczone jest na zakup gotowych rozwiązań np. w formie licencji lub praw własności do technologii oraz na zlecone prace programistyczne.
Drugą formą wsparcia dla MŚP jest doradztwo przedwdrożeniowe, którego celem jest rozpoznanie faktycznych potrzeb i korzyści firmy w zakresie cyfryzacji przedsiębiorstwa.
Dofinansowanie dla MŚP
Jednym z warunków udziału w naborze jest odpowiednia skala działalności firmy. Średnia roczna wartość przychodów netto ze sprzedaży z ostatnich trzech lat musi być wyższa niż kwota wnioskowanego dofinansowania. Oznacza to, że przedsiębiorstwo nie może ubiegać się o dotację przekraczającą przeciętny roczny poziom swoich przychodów.
- Minimalna wartość dofinansowania to 150 tys. PLN.
- Maksymalna wartość dofinansowania 849 tys. PLN
Maksymalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych wynosi 50%. Wsparcie będzie udzielane w formie bezzwrotnego grantu.
Jakie koszty kwalifikują się do dofinansowania?
Wsparcie można przeznaczyć nie tylko na zakup technologii, ale również na ich wdrożenie i efektywne wykorzystanie w codziennej działalności firmy.
Dofinansowaniu podlegają m.in.:
- pozyskanie wartości niematerialnych i prawnych, takich jak gotowe oprogramowanie lub usługi programistyczne realizowane na zlecenie,
- zakup usług chmurowych (np. SaaS, PaaS, IaaS, CSaaS),
- koszty wdrożenia nabytych rozwiązań do środowiska przedsiębiorstwa,
- licencje, know-how, prawa własności intelektualnej oraz inne wartości niematerialne i prawne,
- szkolenia pracowników z zakresu obsługi i wykorzystania nowych technologii,
- zakup niezbędnych środków trwałych służących cyfryzacji procesów biznesowych.
Terminy zgłoszeń
Nie znamy konkretnego terminy startu nabór wniosków. Program ma ruszyć w 2025 roku.
Z jakiego programu skorzystać jako MŚP?
Wybór programu dotacyjnego powinien wynikać z potrzeb i celów strategicznych Twojej firmy. Poniżej przestawiamy krótkie streszczenie, który program będzie najlepszym wyborem w konkretnym przypadku:
- Jeśli chcesz wdrożyć innowacyjny produkt, usługę lub technologię – wybierz Ścieżkę SMART. To najbardziej kompleksowy program, który pozwala sfinansować zarówno badania, wdrożenie, jak i transformację cyfrową czy rozwój kompetencji.
- Jeśli planujesz ekspansję zagraniczną i chcesz pokazać swoją markę na międzynarodowych targach – zdecyduj się na program Promocja marki innowacyjnych MŚP. Idealny dla firm, które mają gotowy produkt i szukają nowych rynków zbytu.
- Jeśli chcesz zautomatyzować procesy, wdrożyć nowe oprogramowanie lub poprawić bezpieczeństwo cyfrowe – skorzystaj z programu DIG.IT – granty na cyfryzację. To dobry wybór dla firm produkcyjnych i usługowych, które chcą usprawnić działalność operacyjną.
Reprezentujesz startup technologiczny i chcesz przyspieszyć jego rozwój? Sprawdź nasz przewodnik po dotacjach na 2025 rok.